Sono HSG, czyli ultrasonograficzna histerosalpingografia, to badanie drożności jajowodów i stanu macicy. Pomaga wykryć nieprawidłowości w kształcie i budowie narządów rodnych kobiety. Badanie polega na wprowadzeniu do szyjki macicy roztworu soli fizjologicznej i jednoczesnym sondowaniupod kontrolą USG.
Wskazania do przeprowadzenia badania Sono HSG: niepłodność
Sono HSG to niezwykle ważne badanie w diagnostyce niepłodności u kobiet. Jego celem jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie macicy lub jajowodów. Nietypowe ukształtowanie jamy macicy lub niedrożne jajowody mogą być jedną z głównych przyczyn niepłodności i problemów z zajściem w ciążę.
Badania przed Sono HSG
Przed badaniem Sono HSG konieczne jest wykonanie podstawowych badań: cytologii, posiewu z kanału szyjki macicy i badań w kierunku chorób zakaźnych i wirusologii (Chlamdyia trachomatis, Anty-Hiv 1,2, HBS Ag, WR, Anty-HBc, Anty HCV).
Jeśli zabieg przebiega w znieczuleniu należy wykonać dodatkowo badania APTT, Sód, PT, Potas, Morfologię i grupę krwi.
Jak przebiega badanie Sono HSG?
Sono HSG to badanie ginekologiczne. Przeprowadza się je na fotelu ginekologicznym w gabinecie lekarskim. Ginekolog rozszerza ścianki pochwy wziernikiem i wprowadza cewnik zakończony balonikiem. Następnie do cewnika wstrzykuje roztwór soli fizjologicznej, który wypełnia jamę macicy jajowody. Wszystko odbywa się pod stałą kontrolą USG. Na monitorze obserwuje przepływ roztworu i ocenia budowę narządów. Badanie Sono HSG trwa zwykle około 15-20 minut.
Badanie zwykle nie wymaga specjalnego przygotowania. Czasami zalecane jest wykonywanie badania w znieczuleniu ogólnym. Wówczas pacjentka musi przyjść na czczo i stosować się do zaleceń, które przed zabiegiem otrzyma od lekarza.
Kiedy wykonać Sono HSG?
Badanie Sono HSG należy wykonać w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego: po całkowitym ustaniu miesiączki, ale jeszcze przed owulacją. Wynik badania Sono HSG dostępny jest od razu.
Sono HSG – funkcja diagnostyczna i terapeutyczna
Podstawową funkcją badania Sono HSG jest zdiagnozowanie nieprawidłowości w budowie narządów rodnych, które może być główną przeszkodą w zajściu w ciążę. Odkrycie przyczyny niepłodności umożliwia dobranie odpowiedniego leczenia.
Badanie może mieć jednak także funkcję leczniczą. Podany roztwór soli fizjologicznej może udrożnić zlepione jajowody przywracając ich funkcje rozrodcze. Dzięki temu kobieta może naturalnie zajść w ciążę.
Artykuł zewnętrzny
{ads1}