Przełom tarczycowy to bardzo groźny efekt nadczynności tarczycy, który może prowadzić nawet do utraty życia. Ważne jest, aby w przypadku jego wystąpienia natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ wskazana jest tu hospitalizacja.
Przyczyny przełomu tarczycowego
Główną przyczyną pojawienia się przełomu tarczycowego jest odstawienie przez osoby cierpiące na nadczynność tarczycy tyreostatyków w nagły sposób, bez konsultacji z lekarzem. Kolejną przyczyną może być również niewłaściwe leczenie. Może on również pojawić się w wyniku zaostrzenia objawów nadczynności tarczycy.
Objawy przełomu tarczycowego
Przede wszystkim, głównym objawem przełomu tarczycowego jest wysoka temperatura ciała utrzymująca się na poziomie 39 i 41 stopni Celsjusza. Pojawia się biegunka, poty, wymioty, a także odwodnienie. Typowymi objawami przełomu tarczycowego są znaczne pobudzenie psychiczne, chwiejność emocjonalna oraz zaburzenia orientacji i świadomości, niepokój i majaczenie, bezsenność, zaczerwienienie skóry, nudności, zmniejszenie masy ciała, żółtaczka, drżenie ciała i osłabienie siły mięśniowej, hipotensja (niedociśnienie).
{ads1}
Leczenie tarczycy
Ważne jest, aby szybko zareagować jeśli pojawi się przełom tarczycowy. Przede wszystkim, należy zadzwonić na pogotowie, aby uzyskać pomoc. Następnie, należy zrobić zimne okłady, które pomogą obniżyć temperaturę ciała. Po przyjeździe pogotowia, pacjent powinien od razu otrzymać kroplówkę i tlen w maksymalnym stężeniu, jakie w danej chwili jest dostępne. Po przywiezieniu chorego do szpitala, lekarz wykonuje badania morfologiczne i po otrzymaniu wyników podaje pacjentowi leki przeciwtarczycowe, aby mogło dojść do zahamowania i wydzielania hormonów tarczycy. Jeśli jednak przełom tarczycowy jest bardzo silny i pacjent nie reaguje na leczenie, stosuje się plazmaferezę lub dializy. Dzięki nim, możliwe jest usunięcie nadmiaru hormonów z krążenia. Następnie lekarz podejmuje kroki dotyczące leczenia przyczynowego i ustala odpowiedni tok postępowania w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.