Niezwykła terapia otyłości powstała w III Katedrze Chirurgii Ogólnej CMUJ, kierowanej przez prof. Romana M. Hermana. Prowadzone tam prace nad zastosowaniem tzw. neuromodulacji w leczeniu chorób przewodu pokarmowego opierają się na wynikach badań nerwu błędnego autorstwa prof. Piotra Thora z Katedry Patofizjologii.
Terapia krakowskich naukowców polega na sztucznym wywoływaniu w mózgu poczucia sytości. W tym celu lekarze wszczepiają pacjentom pod skórę elektrodę sterowaną przez specjalny stymulator nerwu błędnego. Stymulator wraz z zasilaczem nosi się w kieszeni.
Elektroda przesyła do mózgu sygnały, że żołądek jest pełny, więc człowiek nie czuje potrzeby jedzenia – mówi dr Jacek Sobecki z Krakowa – Wstępne efekty naszych zabiegów już widać. Pierwsi pacjenci powoli, lecz wyraźnie tracą na wadze. Teraz wystarczają im trzy posiłki dziennie.
Otyłość to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Schorzenie to leczy się w rozmaity sposób, nawet poddając pacjentów poważnym operacjom, np. zmniejszeniu żołądka. Jednak takie operacje są nieodwracalne i wymagają dłuższego pobytu w szpitalu. Natomiast wszczepienie elektrody jest nieskomplikowanym zabiegiem i w pełni odwracalnym.
W ocenie specjalistów na chorobliwą otyłość – kwalifikującą pacjentów do operacji – cierpi w Polsce ok. 300 tys. osób. Można to uczynić w sześciu ośrodkach w kraju, ale z powodu braku funduszy w służbie zdrowia zabiegowi poddaje się tylko jedna setna potrzebujących. Dla pozostałych 99 proc. nowa nadzieja przychodzi z Krakowa.
{ads1}