Najnowszych danych na temat palenia tytoniu przez Polaków dostarczyło zrealizowane przy współpracy z WHO badanie GATS (Global Adult Tobacco Survey). Na podstawie 7840 wywiadów z kobietami i mężczyznami powyżej 15 roku życia, oceniono, że w Polsce codziennie używa tytoniu 27 proc. populacji (33,5 proc. mężczyzn oraz 21 proc. kobiet).
Przeciętny palacz-mężczyzna wypala codziennie 18 papierosów, a przeciętna palaczka – 16 papierosów. 60 proc. palących Polaków jest głęboko uzależnionych od tytoniu, 23 proc. sięga po pierwszego papierosa w ciągu pierwszych 5 minut po przebudzeniu, kolejne 23 proc. pali papierosa budząc się w nocy. Jednocześnie ponad połowa palaczy deklaruje chęć zerwania z nałogiem.
Badanie GATS prowadzone jest w 16 krajach świata według identycznej metodologii, co pozwala na porównywanie uzyskiwanych wyników. Jego założenia obejmują monitorowanie palenia czynnego i biernego wśród osób dorosłych, wiedzy na temat szkodliwości tego nałogu oraz skuteczności w zrywaniu z nim.
W Polsce rekrutacja do uczestnictwa w badaniu rozpoczęła się w 2008 roku, ankiety przeprowadzono na przełomie 2009 i 2010 roku, a w ubiegłym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki odnoszące się do naszego kraju. Badanie GATS w Polsce jest koordynowane przez Ministerstwo Zdrowia, do jego przeprowadzenia wytypowano Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie, WUM oraz firmę Pentor.
{ads1}