Pierwsza pomoc przy wypadkach to często jedyny sposób na ograniczenie negatywnych następstw zdrowotnych, a nawet uratowanie życia poszkodowanym. Właśnie dlatego warto wiedzieć jak się zachować i co dokładnie robić, kiedy jesteśmy świadkami niebezpiecznego zdarzenia. Jednym z najczęściej występujących obrażeń są krwotoki. W tym wypadku umiejętność założenia opatrunku uciskowego i zachowanie “zimnej krwi” mogą zdecydować o późniejszym stanie osób poszkodowanych.
Rodzaje krwotoków
Istnieją trzy rodzaje krwotoków wyróżnione ze względu na rodzaj uszkodzonego naczynia. Umiejętność sklasyfikowania obrażeń może być przydatna przy odpowiednim wykonaniu opatrunku i ewentualnego przekazania informacji służbom po ich przyjeździe. Możliwe do wystąpienia są trzy rodzaje krwotoków - żylny, tętniczy i włośniczkowy. Można rozpoznać je po kilku symptomach.
- Krwotok żylny - ze względu na dużą zawartość dwutlenku węgla krew ma barwę ciemnowiśniową, spływa ze stałą, wolną prędkością; ze względu na niskie ciśnienie w żyłach jest łatwy do opanowania.
- Krwotok tętniczy - dzięki mocnemu ukrwieniu krew ma kolor jasnoczerwony, wypływa w postaci pulsującego strumienia. Jest to rodzaj krwotoku zarazem bardzo trudny do opanowania i najgroźniejszy dla życia.
- Krwotok włośniczkowy - krew “sączy się” z rany - wpływa z naczyń włosowatych, które łączą tętnice i żyły. Zwykle ustaje samoczynnie i jest najmniej groźnym typem krwotoku.
Jak założyć opatrunek uciskowy?
Chcąc zastosować pierwszą pomoc przy krwawieniu powinniśmy wykonać prawidłowy opatrunek uciskowy. Do tego celu potrzebna nam będzie jałowa gaza, lignina lub wata i bandaż - podstawowe materiały opatrunkowe do nabycia w punktach aptecznych i sklepach takich jak Solomedica. Gazę należy przyłożyć bezpośrednio do rany, przykryć watą i zabandażować. W razie przesiąknięcia należy dodatkowo dołożyć watę i ponownie usztywnić bandażem. Do przyjazdu służb ratowniczych poszkodowana osoba powinna leżeć, być przykryta czymś ciepłym. Jeśli jest przytomna, warto zadbać również o jej komfort psychiczny.
Opaska uciskowa
Ten rodzaj opatrunku stosuje się w przypadkach zmiażdżenia, obcięcia czy oderwania kończyny. Opaska uciskowa jest rozwiązaniem, kiedy opatrunek nie poradzi sobie ze skutecznym zahamowaniem krwotoku. Zakłada się ją najlepiej na chustę czy ręcznik, w miejscach powyżej połowy ramienia w przypadku rąk i powyżej połowy uda jeżeli chodzi o nogi. Opaskę umieszcza się ok. 5 cm nad raną. Dzięki uciśnięciu naczyń krwionośnych, przy poprawnym założeniu, kończyna zaczyna blednąć a krwotok ustaje.
Więcej o asortymencie Solomedica znajdziesz na stronie sklepu internetowego.
Artykuł zewnętrzny
{ads1}