Wypadanie włosów to normalny proces towarzyszący nam przez całe życie. Niekiedy jednak dochodzi do patologicznych rozmiarów i bardziej przypomina poważne schorzenie niż naturalny proces wśród żywych organizmów. Trudno w to uwierzyć, ale średnio w ciągu doby wypada nam aż do 100 włosów! Dla kobiet i mężczyzn o bujnych włosach może to być prawie niezauważalne, natomiast osoby skarżące się na słabe włosy będą załamywać ręce nad każdym straconym włosem. Proces wypadania jest jednak niezbędny, aby pozwolić na wzrost nowych. Włosy żyją średnio 4 lata i po tym czasie wypadają, aby dać odpocząć mieszkom włosowym, które pozostają wtedy w uśpieniu na ok. 3-4 miesiące.
Ilość wypadających włosów to bardzo subiektywna liczba, zależna od wielu czynników m.in. takich jak:
- genetyczne uwarunkowania wpływające na gęstość, strukturę i trwałość włosa,
- prowadzony tryb życia,
- zabiegi i kosmetyki stylizacyjne wpływające na kondycję włosów,
- prawidłowa dieta i ograniczanie używek,
- wiek i kondycja całego organizmu.
Kiedy wypadanie włosów może stać się problemem?
Według specjalistów przyjmuje się, że zbyt intensywne wypadanie włosów już może skłonić nas do wizyty u trychologa. Oczywiście nie należy panikować w tej kwestii, ale oprzeć się na własnych subiektywnych obserwacjach. W jakich sytuacjach ilość wypadających włosów powinna niepokoić?
- wtedy, gdy zaobserwujemy na swojej głowie przerzedzenia związane z wypadaniem zbyt dużej ilości włosów, u kobiet szczególnie warto zwrócić uwagę na czubek głowy, a w przypadku mężczyzn na tak zwane „zakola”,
- gdy rano po przebudzeniu znajdujemy na poduszce i w pościeli niespotykane do tej pory ilości włosów,
- gdy podczas mycia głowy wypadających włosów jest zdecydowanie więcej niż dotychczas,
- gdy duża ilość włosów pozostaje na szczotce podczas czesania,
- gdy włosy wypadają w zwiększonej ilości podczas przeczesywania ich ręką.
Leczenie u trychologa
Trychologia zajmuje się leczeniem przypadłości związanych z włosami, a także skórą głowy. Od dermatologii odróżnia ją skupienie właśnie wokół tylko tego jednego obszaru. Do najczęstszych schorzeń leczonych u trychologa zalicza się: nadmierne wypadanie włosów i różne rodzaje łysienia oraz łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, łupież, a także świąd i stany zapalne skóry głowy.
Problem wypadania włosów to defekt, który może wystąpić nawet do pół roku, po wywołanych przez nas przyczynach, dlatego przed konsultacją u trychologa warto zastanowić się, czy efekt ten nie jest skutkiem wcześniejszych działań.
Przed wizytą należy zadbać, aby włosy były czyste i nieobciążone żadnymi produktami do ich stylizacji. Jeśli były farbowane warto poczekać na niewielki, nawet dwucentymetrowy odrost, który pozwoli lekarzowi na ocenę stanu naturalnego włosa tuż u jego nasady.
Lekarz w pierwszej kolejności pobierze próbki włosów, aby ustalić, na jakim etapie wypadły i czy nie ma tu styczności ze skróceniem żywotności włosa. Ponadto obejrzy włosy i skórę głowy pod mikroskopem z mikrokamerą, która z bliska pozwoli mu przyjrzeć się stanowi skóry i włosów u ich nasady. Ważna jest również ocena stanu mieszków włosowych i cebulek, których prawidłowy rozwój pozwala na wyrastanie silnych i zdrowych włosów. Na podstawie badania mikroskopem lekarz jest w stanie stwierdzić jak bardzo nasilony jest stan chorobowy włosów i czy jego przyczyna ma wpływ na ich żywotność. Badanie włosów i skory głowy, mimo że opierające się na pobraniu próbek w postaci około 100 włosów z różnych fragmentów głowy jest badaniem w większości przypadków bezbolesnym.
Po rozpoznaniu choroby lekarz z pewnością zaleci leczenie przy udziale środków farmakologicznych. Oprócz ich zastosowana można również wspomóc się kuracją przeciw wypadaniu włosów o potrójnym działaniu Dercos Aminexil. Taka kuracja wspomoże włosy nadając im witalności i siły razem z zalecanymi środkami leczniczymi. Leczenie u trychologa opiera się zazwyczaj na środkach stosowanych zewnętrznie i wzbogaconych o lecznicze olejki i proteiny.
{ads1}